اگر صرفه جویی نمی شد، پنج میلیارد دلار خرج برمی داشت!

به گزارش دشت آسمانی، براساس پیش بینی هایی که سال گذشته اجرا شده بود، اوج بار برق سال جاری در کشور، حدود 61 هزار مگاوات تخمین زده شده بود که با صرفه جویی مردم 3300 مگاوات صرفه جویی اجرا شده است که اگر این میزان صرفه جویی رخ نمی داد، روی دست دولت پنج میلیارد دلار خرج ساخت نیروگاه می گذاشت.

اگر صرفه جویی نمی شد، پنج میلیارد دلار خرج برمی داشت!

به گزارش دشت آسمانی، شروع تابستان، دغدغه تامین برق کشور را دوباره داغ کرد و زمزمه های تکرار خاموشی های برنامه ریزی شده شروع شد. اتفاقی که باوجود 4000 مگاوات کمبود برق، تاکنون رخ نداده است. طبق برنامه ریزی های اجرا شده، اساس بر این گذاشته شده بود که شرایط آبی سال 1398-1397 مانند سال 1397-1396 باشد؛ یعنی حدود 4000 مگاوات کمبود فراوری نیروگاه های برق آبی در تابستان 1398 داشته باشیم.

به دلیل کمبود بارش ها برای تابستان 1398 حدود 8000 مگاوات کمبود فراوری پیش بینی شده بود که بارش های ابتدای سال موجب شد حدود 4000 مگاوات کمبود ناشی از کم بارشی و در نتیجه کمبود فراوری برق در سدهای مخزنی که عمدتاً در خوزستان قرار دارند، رفع شوند؛ اما حدود 4000 مگاوات دیگر کمبود وجود دارد.

صرفه جویی 3300 مگاواتی مصرف برق

از سوی دیگر براساس پیش بینی اجرا شده در تابستان سال گذشته، اوج بار سال جاری کشور حدود 61 هزار مگاوات خواهد بود ولی سال جاری تاکنون 3300 مگاوات در مصرف برق صرفه جویی گرفته تا پیک مصرف سال جاری به 57 هزار مگاوات برسد.

به گفته رضا اردکانیان - وزیر نیرو - برای فراوری علمی 3300 مگاوات باید 5000 مگاوات نیروگاه ساخته گردد که این امر نیازمند سرمایه گذاری پنج میلیارد دلاری بیش تر برای پاسخگویی به مصرف است ولی خوشبختانه همراهی مردم در سازگاری با وضعیت دما و استفاده درست از سیستم های سرمایشی موجب صرفه جویی 3300 مگاواتی در مصرف برق شده است.

رشد 18 برابری فراوری انرژی در ایران

بر اساس این گزارش، در حالی که جمعیت کشور ما نسبت به ابتدای انقلاب حدود 2.3 برابر افزایش پیدا نموده است، ظرفیت نصب شده نیروگاهی با افزایش 11 برابری به 81 هزار و 765 مگاوات رسیده و فراوری انرژی ایران رشد 18 برابری داشته است. آمارها حاکی است که از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون سالیانه 40 هزار میلیارد تومان در صنعت برق کشور سرمایه گذاری شده است. براساس ارزیابی اجرا شده مجموع سرمایه گذاری اجرا شده در صنعت برق طی 6 سال اخیر بالغ بر 235 هزار میلیارد تومان بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اگر صرفه جویی نمی شد، پنج میلیارد دلار خرج برمی داشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر صرفه جویی نمی شد، پنج میلیارد دلار خرج برمی داشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید