بازدید مدیرکل امور پایگاه های ثبت جهانی از پایگاه ملی مسجد جامع ساوه

مدیر کل دفتر امور پایگاه های ثبت جهانی و مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از پایگاه ملی مسجد جامع ساوه و پایگاه جهانی قنات ابراهیم آباد بازدید کردند.

بازدید مدیرکل امور پایگاه های ثبت جهانی از پایگاه ملی مسجد جامع ساوه

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز سه شنبه 27 آذرماه 97 پس از بازدید از پایگاه ملی مسجد جامع ساوه و پایگاه جهانی قنات ابراهیم آباد گفت: هر پایگاه یک پایه حافظ میراث نسل هاست. پایگاه های ملی از داشته های ایران زمین محافظت می نمایند و پایگاه های جهانی از داشته های آدمی، از این رو کوچکترین برنامه اجرایی حول محور این مجموعه ها میبایست با نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی عملیاتی و حتی برنامه ریزی گردد.

او اضافه نمود: متأسفانه دو پایگاه ملی مسجد جامع ساوه و بافت تاریخی شهر نراق و یک پایگاه جهانی قنات ابراهیم آباد اراک، تنها پایگاه های استان هستند در حالی که داشته های این خطه بسیار قابل توجه است و برخی از مجموعه های تاریخی آن پایگاه های ملی را طلب می نمایند به همین دلیل با دعوت از مدیر کل دفتر امور پایگاه های سازمان، اولین گام را در ساماندهی پایگاه های موجود برداشتیم و مذاکرات اولیه در خصوص ایجاد پایگاه های دیگر نیز صورت گرفت.

او در ادامه گفت: برنامه های حول محور مسجد جامع ساوه میبایست تماما مطابق طرح های کارشناسی سازمان مورد مرمت و بازسازی قرار گیرند و در این مسیر اجازه دخل و تصرف در بنا و عرصه و حریم آن را نخواهیم داد زیرا این یک فخر مشترک هزارساله برای ایرانیان است و هیچ کس نمی تواند در خصوص آن از مقررات سازمان عدول کند.

ایزدی با اشاره به قنات جهانی ابراهیم |آباد اراک نیز گفت: خوشبختانه دومین گام پس از ثبت جهانی اثر در خصوص حفظ اثر برداشته شده و آن گام، حس تعلق شدید اهالی این روستاست که جای قدردانی دارد زیرا در خصوص کوچکترین اقدامات اطراف این اثر حساسیت دارند و هر یک به این باور رسیده اند که یک پاسدار و حافظ این ثروت مشترک هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: حمام تاریخی این روستا نیز در حال مرمت اصولی است و پس از این مرحله در خصوص کاربری جدید بنا نیز تصمیم گیری خواهد شد. همچنین آب انبار این روستا مرمت شده و به یک موزه محلی تبدیل شده است. این سه رگه ثروت در ابراهیم آباد یک پتانسیل فوق العاده برای توسعه گردشگری است که امیدواریم به زودی با برنامه های سازمان به مرحله عینی رسد.

او در سرانجام با اشاره به اهمیت پایگاه ملی شهر نراق گفت: با توجه به اهمیت، صندلی و حساسیت سازمان در خصوص این پایگاه، به زودی یک بازدید منفرد از این شهر به همراه مدیر کل دفتر امور پایگاه های ثبت جهانی خواهیم داشت تا ضمن آنالیز وضعیت موجود، درباره برنامه های پیش رو نیز به جمع بندی نهایی رسیم.

منبع: میراث آریا

به "بازدید مدیرکل امور پایگاه های ثبت جهانی از پایگاه ملی مسجد جامع ساوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید مدیرکل امور پایگاه های ثبت جهانی از پایگاه ملی مسجد جامع ساوه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید