تلاش بوریس جانسون برای تعطیل کردن مجلس در بازه زمانی منتهی به برگزیت

به گزارش دشت آسمانی، روزنامه آبزرور گزارش داد، نخست وزیر انگلیس در حال دریافت مشاوره مخفیانه درخصوص سازوکار قانونی به تعطیلی کشاندن مجلس در بازه زمانی منتهی با پایان مهلت برگزیت و در نهایت اجرای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا است.

تلاش بوریس جانسون برای تعطیل کردن مجلس در بازه زمانی منتهی به برگزیت

به گزارش گروه بین الملل دشت آسمانی ، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، از جئوفری کاکس وزیر دادگستری این کشور پرسیده است که آیا می تواند مجلس را از 9 سپتامبر (18 شهریور) به مدت 5 هفته تعطیل کند تا نگذارد قانون گذاران مانع از اجرای برگزیت بدون توافق شوند.

روزنامه آبزرور (ویژه نامه یکشنبه روزنامه گاردین)، ایمیلی را افشا کرد که حدود 10 روز پیش از سوی یک مشاور ارشد دولت به یکی از مشاوران دولت فرستاده شده است و نشان می دهد جانسون به دنبال کسب راهنمایی درخصوص تعلیق فعالیت مجلس است.

قصد جانسون این است که با تعلیق فعالیت مجلس مانع از اقدام نمایندگان علیه اجرای برگزیت بدون توافق شود.

جانسون از دوره کمپین انتخابات نخست وزیری اعلام کرده بود دولتی که تشکیل دهد، بریتانیا را با توافق یا بدون توافق با بروکسل، از اتحادیه اروپا خارج می کند.

پیش تر نیز زمزمه هایی از قصد جانسون برای به تعطیلی کشاندن مجلس شنیده می شد اما مدارک جدیدی که به دست آبزرور رسیده است، می تواند تأییدی بر این موضوع باشد.

روز شنبه حزب کارگر انگلیس و نمایندگان خواهان باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا در واکنش به احتمال تعطیلی مجلس گفتند، چنین اقدامی مقابله با دموکراسی و بی مسئولیتی کامل است و این کشور را به کام فاجعه برگزیت بدون توافق خواهد کشاند.

وزیر برگزیت در سایه انگلیس در این باره گفت: هر طرحی برای تعلیق مجلس در این بازه زمانی، ظالمانه است. نمایندگان باید در اولین فرصت این طرح را خنثی کرده و مانع از وقوع برگزیت بدون توافق شوند.

با این که جانسون مدعی است تمایلی به تعلیق مجلس ندارد و خواهان توافقی با بروکسل در زمینه اجرای برگزیت است، اما دومینیک راب، اولین عضو ارشد حزب محافظه کاری که پیشنهاد تعطیلی مجلس را داده بود به عنوان وزیر امور خارجه دولت خود منسوب کرد.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شاقتصادی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

در صورتی که انگلیس بدون تصویب توافق از اتحادیه اروپا خارج شود با شوک اقتصادی و سیاسی شدیدی روبرو خواهد شد.

ترزا می نخست وزیر مستعفی انگلیس سه بار توافق با اتحادیه اروپا را به مجلس ارائه کرد اما قانون گذاران هر سه بار این طرح را رد کردند. او سوم خرداد امسال با اعلام شکست تلاش هایش برای حصول توافق با بروکسل برای خروج از اتحادیه اروپا استعفای خود را اعلام نمود و در تاریخ هفتم ژوئن (17 خرداد) رسماً از سمت خود کناره گیری کرد.

جانسون امروز (یکشنبه) با دونالد تاسک رئیس شورای اروپا و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در حاشیه نشست جی 7 دیدار خواهد کرد. این دیدارها می توانند در مشخص سرنوشت برگزیت موثر باشند.

این در حالی است که طبق اسناد درز کرده از دولت آلمان، تهدید جانسون مبنی بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر، با توافق یا بدون توافق با اتحادیه اروپا، تأثیری بر بروکسل و پایتخت های اروپایی نداشته است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "تلاش بوریس جانسون برای تعطیل کردن مجلس در بازه زمانی منتهی به برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش بوریس جانسون برای تعطیل کردن مجلس در بازه زمانی منتهی به برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید