ژن های محافظتی؛ عامل بقای دلفین ها در اکوسیستم های خاص

به گزارش دشت آسمانی، محققان دانشگاه امارات متحده عربی دریافتند دلفین ها برای حفظ بقای خود در اکوسیستم های خاص به ژن های ایمنی مشخصی احتیاج دارند.

ژن های محافظتی؛ عامل بقای دلفین ها در اکوسیستم های خاص

به گزارش ایرنا، تنوع ژنتیکی در جانوران برای حفظ بقای آن ها در اکوسیستم از جمله در هنگام شیوع بیماری یا تغییرات آب و هوایی، امری لازم است، اما هر نوع تنوع ژنتیکی نیز مهم نیست. بعضی از متغیرهای ژنتیکی، نشانگرهای خنثی هستند و هیچ کارکردی برای حفظ بقا یا سازگاری جانوران ندارند. محققان دو دسته از دلفین های ساکن غرب استرالیا را مقایسه کردند که یک گروه دارای ژن های خنثی و دیگری دارای ژن های مجموعه سازگاری بافت اصلی (MHC) بودند. ژن های MHC در برگیرنده کدهای متعلق به پروتئین های ضروری سطح سلول های سیستم ایمنی هستند که وجود آن ها برای تشخیص مولکول های خارجی و پاتوژن ها لازم است.

در این آنالیز ها معین شد تنوع ژنتیکی مرتبط با سیستم ایمنی در دلفین های دارای MHC بیش از سایر دلفین ها است. به اعتقاد محققان این تفاوت در تنوع ژنتیکی می تواند حاصل تغییرات وسیع در اکوسیستم این گروه از دلفین ها باشد. به عبارت دیگر داشتن تنوع MHC ممکن است یک لایه محافظتی اضافی برای دلفین ها باشد، اما لزوماً آن ها را در برابر تمام تهدیدهای موجود محافظت نمی کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Ecology and Evolution منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ژن های محافظتی؛ عامل بقای دلفین ها در اکوسیستم های خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژن های محافظتی؛ عامل بقای دلفین ها در اکوسیستم های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید