چگونه ایران به اشغال نیروهای متفقین درآمد؟

به گزارش دشت آسمانی، خبرنگاران: سوم شهریور 1320 یادآور روزی است که نیروهای سه کشور انگلیس، شوروی و آمریکا خاک ایران را به اشغال خود در آوردند. نیروی هوایی شوروی در آذربایجان به بمباران شهرهای بی دفاع پرداخته و نیروی زمینی آن کشور به سمت تبریز سرازیر شده بود.

چگونه ایران به اشغال نیروهای متفقین درآمد؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر دشت آسمانی،در سحرگاه روز بیست و دوم ژوئن سال 1941 (یکم تیرماه 1320) نیروی زمینی ارتش آلمان آتش سهمگین خود را در طول جبهه ای که از دریای بالتیک تا دریای سیاه وسعت داشت، بر روی دشت های روسیه باز کرد. حمله آلمان به شوروی، ایران را به صورت حلقه ارتباطی بین انگلستان و روسیه درآورد. دولت ایران که در موقعیت حساسی قرار گرفته بود، سعی کرد تا سیاست بیطرفی را که همزمان با شروع جنگ دوم جهانی اتخاذ نموده بود، همچنان حفظ کند.

یادداشت مشترک انگلستان و شوروی به ایران در خصوص اخراج اتباع آلمان از کشور که حالت اولتیماتوم نیمه رسمی داشت، با این هدف به دولت ایران تسلیم شده بود که با رد آن و یا عدم ارسال جواب از سوی ایران و بالنتیجه اخراج آلمانی ها از کشور، عذر موجهی برای متفقین فراهم آورد تا بتوانند ایران را اشغال نموده و طرح های خود را به مرحله اجرا درآورند.

سرانجام در سپیده دم روز سوم شهریور 1320 نمایندگان سیاسی دولت های شوروی و انگلستان در تهران، به منزل علی منصور نخست وزیر وقت ایران رفته هر یک یادداشتی تسلیم وی کردند و توسل دول متبوع خود را به نیروی نظامی بر علیه ایران اعلام نمودند. در همان لحظاتی که نمایندگان سیاسی کشورهای مزبور در منزل نخست وزیر مشغول مذاکره بودند، تجاوز خود را به مرزهای ایران شروع کردند. نیروی هوایی شوروی در آذربایجان به بمباران شهرهای بی دفاع پرداخته و نیروی زمینی و موتوریزه آن کشور از طریق جلفا به سمت تبریز سرازیر شده بود. در خوزستان قوای انگلیس به بنادر شاهپور و خرمشهر حلمه بردند و کشتی های جنگی ایران را غافلگیر کردند. نیروی هوایی انگلیس، اهواز را بمباران نموده ستون دیگری از نیروهای انگلیسی از قصر شیرین به سوی کرمانشاه به حرکت درآمدند.

با تجاوز قوای انگلیس و روس از جنوب و شمال به کشور، رضاشاه ارتش را به مقابله فراخواند، ولی به جز مقاومت پراکنده چند روزه، ارتشی که هزینه سنگین آن را مردم متحمل شده بودند، طی سه روز درهم شکست و کشور به اشغال ارتش شوروی و انگلیس درآمد و امرای ارشد آن با همان چادرهایی که ممنوع شده بود، گریختند و پس از سه روز دولت ایران تصمیم خود مبنی بر ترک مقاومت را به اطلاع سفرای کشورهای اشغالگر رساند و در مقابل از آنها خواست تا عملیات جنگی را متروک و پیشروی خود را متوقف سازند.

روز هشتم شهریور سال 1320 دولت فروغی در تهران حکومت نظامی اعلام نمود و سپهبد امیراحمدی به فرمانداری نظامی تهران منصوب شد و در روز 25 شهریور وقتی قوای روس و انگلیس وارد پایتخت شدند و تهران را اشغال کردند رضاشاه بی درنگ استعفا داد و راهی بندرعباس شد.

منبع: فارس

دشت آسمانی: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می شود.

منبع: تسنیم

به "چگونه ایران به اشغال نیروهای متفقین درآمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ایران به اشغال نیروهای متفقین درآمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید