چرا قابلیت تبدیل گوشی به کامپیوتر دسکتاپ مورد استقبال قرار نگرفت؟

این سناریو فرضی را در نظر بگیرید؛ به محل کار رسیده اید و گوشی خود را در یک صندلی مخصوص تعبیه شده در میز قرار می دهید. خیلی سریع و بدون هیچ مسئله ای، مانیتور موجود بر روی میز روشن می شود و وظایف امروز شما را نشان می دهد. مشغول کار هستید که ناگهان متوجه می شوید وقت ناهار فرا رسیده و گوشی خود را برمی دارید تا در کافه تریای اداره نگاهی به شبکه های اجتماعی بیندازید. سپس همان شب در خانه، گوشی خود را به یک داک وصل می کنید تا برای ارائه فردا، کارهای نهایی را انجام دهید و سپس قبل از خواب، با استفاده از این گجت فیلم یا سریال موردنظر خود را تماشا می کنید. این تقریباً همان سناریوی ایدئالی است که شرکت هایی مانند مایکروسافت و سامسونگ در نظر داشته اند. اما علی رغم این تصور وسوسه کننده، این تکنولوژی مانند بسیاری از تصورهای نوآورانه دیگر آن چنان که بایدوشاید مورد استقبال قرار نگرفته؛ دلیل آن هم بیش از هر چیزی به عدم توجه به موانع فعلی برمی شود.

چرا قابلیت تبدیل گوشی به کامپیوتر دسکتاپ مورد استقبال قرار نگرفت؟

وعده و وعیدها

سناریوی موردنظر بر چند محور اصلی قرار گرفته است. اما اصلی ترین محوری که دیده می گردد این است: گوشی هوشمند به­تنهایی قادر به انجام تمام وظایف موردنظر است.

سادگی

این روزها بسیاری از کاربران مالک گجت های مختلفی هستند. برخی از افراد که از چند سیم کارت مختلف استفاده می نمایند، مالک چند گوشی هستند. بسیاری از کاربران هم علاوه بر گوشی هوشمند، از تبلت هم استفاده می نمایند. و در ضمن نباید کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ ها را هم از قلم بیندازیم. در چنین سناریویی، به کاربر گفته می گردد که تمام کارهای این گجت ها را یک گوشی می تواند انجام دهد.

این یعنی چه در محل کار و چه در خانه و موقعیت های دیگر، می توانید با بهره گیری از یک گوشی تمام کارهای موردنظر خود را به راحتی انجام دهید. متأسفانه، در چنین سناریویی محدودیت سخت افزار گوشی های هوشمند در نظر گرفته نشده است.

تحرک

وقتی که یک گوشی به عنوان گجت همه فن حریف مورد استفاده قرار بگیرد، به شما این قابلیت را می دهد که کارهای خود را به راحتی در مکان های مختلفی انجام دهید. دیگر لازم نیست که لپ تاپ خود را در مکان های مختلف با خود ببرید، زیرا حالا گوشی شما به عنوان یک لپ تاپ انجام وظیفه می نماید. در ضمن دیگر از شر کابل ها و شارژرها هم خلاص می شوید، زیرا با بهره گیری از یک پاوربانک احتیاج به این موارد رفع می گردد. برای عملی شدن چنین سناریویی، باید زیرساخت های مناسب فراهم باشد تا کاربر موردنظر به غیر از گوشی و مثلاً پاوربانک، احتیاج به حمل وسیله دیگری نداشته باشد. هرچند شرکت های مختلفی در این زمینه اقداماتی را انجام داده اند، ولی این اقدامات بسیار محدود بوده است.

آزادی

در نهایت، مشخصه گوشی به عنوان کامپیوتر دسکتاپ وعده آزادی را می دهد؛ آزادی ای که به معنای انجام کارهای مختلف در مکان های گوناگون-حداقل در مکان های متعارف- است. این یعنی کاربران برای انجام کارهای مختلف احتیاجی به استفاده از گجت های گوناگون نداشته باشند. اما مانند هر نوع آزادی دیگری، برای عملی کردن این موضوع باید بهای آن پرداخت گردد. بهایی که هنوز بازار آمادگی پرداخت آن را ندارد.

بیشتر بخوانید: سامسونگ DeX چیست و چگونه گوشی را به کامپیوتر تبدیل می نماید؟

مسائل

در سال های اخیر، سخت افزار گوشی های هوشمند به طور عجیبی قدرتمند شده اند. دوربین گوشی های پرچم دار در برابر دوربین های عکاسی حرفه ای حرف زیادی برای گفتن دارند. پردازنده های موجود در این گجت ها به رقیب قدر پردازنده های لپ تاپ ها بدل شده اند و گوشی های هوشمند از لحاظ گیمینگ هم می توانند تجربه کاربری خوبی را رقم بزنند. اما علی رغم این امکانات، گوشی های هوشمند به تنهایی قادر به انجام برخی از کارها نیستند.

اکوسیستم سخت افزاری

هرچند گوشی های هوشمند توانایی زیادی دارند، ولی وقتی که بخواهید همه کارها را با آن انجام بدهید، با مسائل زیادی روبرو می شوید. به عنوان مثال استفاده طولانی از کیبورد مجازی اصلاً راحت نیست و حتی بزرگ ترین فبلت ها هم هنگام استفاده طولانی مدت، چشم را اذیت می نمایند. به همین خاطر برای استفاده از گوشی به عنوان کامپیوتر دسکتاپ حداقل باید یک کیبورد، ماوس، مانیتور، هاب و موارد این چنینی را به همراه داشته باشید.

حتی کمپانی هایی که هوادار این مشخصه هستند و آن را ارائه داده اند، در عملی کردن همه جانبه چنین ایده ای با شکست روبرو شده اند. زیرا هر چند استفاده از یک گوشی به عنوان گجت همه فن حریف آزادی عمل زیادی برای کاربران به ارمغان می آورد، ولی برای بهره گیری از امکانات آن، باید از یک میز که بر روی آن مواردی مانند مانیتور، کیبورد و ماوس قرار گرفته، بهره ببرید. کاملاً بدیهی است که این وسایل جلوی آزادی عمل کاربر را می گیرد. در این میان، شرکت های بسیار محدودی برای این مشخصه داک مشابه لپ تاپ را ساخته اند که حداقل در زمینه آزادی عمل، دست کاربر را باز می گذارد.

محدودیت های نرم افزاری

مطابق معمول، سخت افزار فقط نیمی از مشکل است. هرچند شرکت هایی مانند مایکروسافت، سامسونگ و هواوی برای عملی کردن چنین ایده ای، بخشی از تمرکز خود را معطوف به توسعه نرم افزاری نموده اند اما به نظر می رسد در چند قدم آخر، آن ها با محدودیت­هایی روبرو شده­اند که هنوز رفع نشده است. در این زمینه می توان به موانع مختلفی اشاره نمود که مهم ترین آن، ارائه نسخه دسکتاپ-یا حداقل شبه دسکتاپ-اپلیکیشن های مختلف است. حتی اگر مانند سامسونگ DeX بتوان اپلیکیشن ها را در تقریباً چنین وضعیتی نمایش داد، اما همچنان روند گذار از گوشی به دسکتاپ اصلاً روان نیست. حتی در بیشتر اوقات وقتی که از DeX به دنیای اندروید برمی شد، بسیاری از تب ها و داده های ذخیره نشده از دست می روند.

گذاشتن تخم مرغ ها در یک سبد

اگرچه استفاده از یک گوشی هوشمند برای انجام انواع و اقسام کارها آزادی عمل زیادی را به ارمغان می آورد، اما چنین رویکردی یک ریسک بزرگ هم به همراه دارد. وقتی که برای انجام کارهای مختلف فقط از یک گوشی استفاده می کنید، تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار می دهید و مثلاً با آسیب دیدن به گوشی، گم شدن یا حتی از این بدتر، دزدیده شدن آن، بسیاری از اطلاعات شخصی شما هم از دست می رود.

البته برخی این موضوع را مطرح می نمایند که امروزه بیشتر کاربران فایل های مهم خود را در فضای ابری آپلود می نمایند. ولی باید بگوییم که بسیاری از کمپانی ها برای اطلاعات حساس خود اجازه انجام چنین کاری را نمی دهند و هنوز از لحاظ پهنای باند به جایی نرسیدیم که بتوانیم به وسیله اینترنت، به یک کامپیوتر پیشرفته وصل شویم و از راه دور کارهای خود را انجام دهیم. تا زمانی که چنین نوآوری هایی عملی گردد، کاربرد گوشی ها همانند گذشته باقی می ماند.

پتانسیل ها

هرچند بهره گیری از گوشی به عنوان کامپیوتر دسکتاپ آن چنان که انتظارش می رفت مورد استقبال قرار نگرفته و موفقیت آمیز نبوده، اما همچنان می توانیم به آن امید داشته باشیم. گرچه این مشخصه مسائل زیادی دارد، ولی خوشبختانه شرکت هایی مانند سامسونگ و هواوی همچنان در کوشش هستند قابلیت های بیشتری را برای آن به ارمغان بیاورند. البته اگر شرکت های فعال در این زمینه از شکست های خود درس نگیرند، این مشخصه هم خیلی زود در قبرستان مشخصه های شکست خورده دفن خواهد شد.

بیشتر بخوانید: سامسونگ DeX چیست و چگونه گوشی را به کامپیوتر تبدیل می نماید؟

منبع: SlashGear

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا قابلیت تبدیل گوشی به کامپیوتر دسکتاپ مورد استقبال قرار نگرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قابلیت تبدیل گوشی به کامپیوتر دسکتاپ مورد استقبال قرار نگرفت؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید